• Novinka

Samonabíjecí puška US M1 Carbine .30 Carbine, 10ran

14 500,00 Kč s DPH (11 983,47 Kč bez DPH)
US-M1-CARBINE

Parametry

Ráže
.30 Carbine

Specifické reference

Použité

Samonabíjecí puška US M1 Carbine .30 Carbine, 10ran. Samonabíjecí puška válečné výroby US M1 Carbine .30 Carbine, 10ran. V původním stavu a provedení s evidenčními čísly. Dřevo bez prasklin v dobrém stavu.

Počet
Skladem

Výrobce: Inland, USA

  • dioptrická miřidla
  • 1 zásobník
  • ráže .30 Carbine
  • kapacita 10 ran
  • stavitelná miřidla
  • dřevěná pažba

Prodej na povolení typ "B" - puška samonabíjecí

Zbraň kategorie "B"

Pouze na osobní odběr. Prodej zbraně vyžaduje zbrojní průkaz a nákupní povolení

Tato samonabíjecí karabina vznikla podle specifikace americké výzbrojní správy požadující lehkou samonabíjecí nebo automatickou pušku nepřesahující váhu 5,5 libry (2,5 kg). Po dosavadních zkušenostech z bojů druhé světové války vyvstala potřeba zavést do výzbroje výkonnou zbraň pro výsadkáře, důstojníky, obsluhy těžkých zbraní, řidiče, spojaře a další specialisty. Pistole byly pro tento účel slabé a používaná puška M1 Garand zase příliš těžká. Firma Winchester proto vyvinula samonabíjecí karabinu zdokonalenou konstruktérem Davidem M. Williamsem. Pro tuto zbraň byl vyvinut nový náboj ráže .30 (7,62 mm) pistolového typu se zvýšeným výkonem. Byla v říjnu 1941 zavedena do výzbroje americké armády pod názvem Cal. 30. Carbine M1.

Karabina M1 pracuje na principu odběru prachových plynů příčným kanálkem ve stěně hlavně. Závěr, který má v přední části uzamykací ozuby je uzamčen pomocí rotace závorníku kolem podélné osy. Zbraň má kohoutkové bicí ústrojí a umožňuje střelbu pouze jednotlivými ranami. Dioptrické hledí je nastavitelné na 75 a 150 yardů .

Po vystřelení posledního patnáctého náboje není závěr zachycen v zadní poloze. Schránkový zásobník umístěný zespodu před spouští se musí vyměnit za plný. Pak je třeba natáhnout závěr a zbraň je opět v pohotovosti.

Pro rozborku není potřeba speciálního vybavení, jen demontážní klíč pro povolení matice pístu.

Výroba karabiny M1 byla zahájena v roce 1941. Poprvé byly tyto karabiny bojově nasazeny při invazi v severní Africe v listopadu 1942. V průběhu války se objevily další modifikace. Provedení M1 A1 pro výsadkáře se sklopnou pažbou nebo verze M2 s možností střelby dávkou. Karabina byla velmi oblíbená u průzkumných a výsadkových jednotek pro svou pohotovost a snadnou ovladatelnost. Používala se i po druhé světové válce, například francouzskou armádou ve Vietnamu nebo britskými vojáky v Malajsii. Válečná výroba dodala více než 4 miliony těchto karabin.

První výrobní verze. Výroba zahájena na jaře 1942. Měla zásobník na 15 nábojů a vážila 2,36 kg. Používala se u pěších vojsk.